31 Temmuz 2012 Salı

TV'de tarih ve edebiyat yine başrollerde!

'Son Yaz Balkanlar 1912', 'The Harem' ve 'Karakeçili' yeni sezonda Osmanlı'yı anlatacak. Orhan Kemal'in 'Evlerden Biri' ve 'Kötü Yol' romanları da TV dizisi olarak karşınızda olacak

Yeni sezon öncesi konu sıkıntısı çeken yapımcılar, geçen sene olduğu gibi yine tarihe sığındı. İşte yeni tarihi dizilerinden bazıları: 


 'Hatırla Sevgili', 'Elveda Rumeli' gibi dönem dizilerini izleyiciyle buluşturan atv'de yayınlanacak 'Son Yaz Balkanlar 1912' adlı dizide; Balkanlar'da geçen bir hikaye anlatılıyor. Yapımcılığını Tarkan Karlıdağ ve Serdar Akar'ın üstlendiği, senaryosunu Kürşat Başar'ın yazdığı dizi; Balkan Savaşı'nın arifesinden Çanakkale Savaşı'na kadar devam eden bir süreci kapsıyor. Dizide Hazal Kaya, Tuğçe Kazaz ve Best Model of Turkey birincisi Furkan Palalı rol alıyor. Çekimlere çok yakında Makedonya'da başlanacak. 

ÜÇ YILDA HAZIRLANDI  Yapımcı-yönetmen Osman Sınav, üç yıldır üzerinde çalıştığı 'Karakeçeli'yi önümüzdeki günlerde ekrana getirmeye hazırlanıyor. 2. Abdülhamit'in yakın koruması Karakeçili Mehmet'in hikayesi ekseninde gelişen dizinin oyuncu kadrosu netleşmedi. 

 Gani Müjde'nin yeni projesi 'The Harem' Fox TV'de yayınlanacak. Hülya Avşar'ın yüzü görünmeyeceği için 'Valide Sultan' olmayı kabul etmediği dizide; 'Muhteşem Yüzyıl' dizisi ti'ye alınacak. Yapımın kadrosu oluşturulmaya çalışılıyor. 


 Geçen sezon başlayan 'Bir Zamanlar Osmanlı-Kıyam' ve 
'Yamak Ahmet' adlı diziler yeni bölümleriyle karşınızda olacak.
Patrona Halil İsyanı'nın konu edildiği 'Bir Zamanlar Osmanlı-Kıyam'da; Türkan Şoray, Tolga Karel, Hazım Körmükçü, Aslı Tandoğan rol alıyor. 
Kemal Uçar ve Başak Parlak'ın başrollerini paylaştığı 'Yamak Ahmet'te ise saray mutfağında yamaklık yapmakta olan Ahmet'in aşk öyküsü anlatılıyor.
Başak Parlak - Dilruba rolünde
 Kemal Uçar - Yamak Ahmet rolünde (Saray Mutfağının Aşçısı ve Baharatçı)YENİ MACERALAR  1900'lü yılların başında İstanbul'da geçen, Oktay Kaynarca, Emre Kınay ve Naz Elmas'ın rol aldığı 'Ustura Kemal' de yeni sezonda yeni maceralarıyla karşınızda olacak. 

ÜÇ YENİ UYARLAMA
Yeni sezonda dizi yapımcıları edebiyat uyarlamalarına da ağırlık verdi. İşte yeni yapım uyarlamalardan bazıları: 
 Usta yazar Orhan Kemal'in 'Kötü Yol' ve 'Evlerden Biri' adlı romanları yeni sezon boyunca TV dizisi olarak ekranda olacak. 1960'larda İstanbul'da geçen ve ilk bölümü geçtiğimiz günlerde yayınlanan 'Kötü Yol'da; Cansel Elçin, İlker Aksum ve Şükran Ovalı var. 

Özgür Çevik ve Ceyda Ateş'in oynadığı 'Evlerden Biri' ise yarın Star'da başlayacak. Dizide tutkulu bir aşk hikayesi anlatılıyor.

Ayşe Kulin'in çok satan romanı 'Veda' da önümüzdeki günlerde dönem dizisi olarak karşınıza gelecek. Kulin'in romanında; Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde işgal altındaki İstanbul'da bir konakta yaşananlar konu ediliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder