2 Haziran 2012 Cumartesi

Perihan Savaş,Yamak Ahmet DizisindeBu hafta sizler için, Türk Sinemasının gelmiş geçmiş en önemli isimlerinden biri olan, ve onlarca filmde başrol oynamış bir ismi, Perihan Savaş’ı ağırladık. Sohbet tadındaki bu söyleşimizde, Safranbolu’dan sinemaya, dizilerin zorluklarından gelirlerine kadar birçok şeyi sorduk.
Çekimlerine Safranbolu’da devam edilen TRT’nin yeni dizisi ‘Yamak Ahmet’ için kamera karşısına geçen Perihan Savaş, sorularımıza içtenlikle cevap verdi.
İlk olarak Safranbolu’da çalışmanın nasıl olduğunu sorduğumuzda, buradaki ortamın çok güzel olduğunu, özellikle sakin bir yerde çalışmanın kolaylıklarını ve ayrıca Safranbolu’nun her köşesinin seyrine doyum olmayan manzarasının kendisini çok etkilediğini anlattı.
Dizi için Safranbolu’yu tercih etmelerinin özel bir sebebi olup olmadığını sorduğumuzda, dizinin Osmanlı döneminde geçtiğini, mekanların, evlerin ve çevrenin bu formata uygun olduğunu ve bu yüzden buranın tercih edildiğini söyledi.
Uzun yıllar sinema filmlerinde oynamış birisi olarak, dizi filmlerinde oynamanın zorluklarını sorduğumuzda, bu konuda bir hayli dertli olduğunu öğrendik, birçok sorunlarının olmasına rağmen çözülmesi gereken en büyük sorunun ‘dizilerin sürelerinin uzunluğu’ olduğunu belirtti. 90 dakikalık bir sinema filmi için ortalama 6 ay çalıştıklarını anlatan Savaş, ‘yine 90 dakikalık bir diziyi 5 günde çekmek zorundasınız, ayrıca devamlılığı olan bir süreç o yüzden çok yorucu, kimi zaman gece yarılarına kadar çalışmak zorunda kalıyorsunuz bu da performansınızı etkileyebiliyor’ dedi.
Televizyonların dizi sürelerinin kısaltılması ile ilgili bir çalışma yapmalarının gerektiğine de değinen Perihan Savaş, bu konunun, sektör çalışanları için son derece önemli olduğunu anlattı.
Safranbolu’dan dizi için rol alan yardımcı oyuncuların performansını sorduğumuzda ise şu ana kadar bir sorun yaşamadıklarını söyledi.
Sinema filmlerinden mi, dizilerden mi daha çok kazandığını sorduğumuzda ise bize, gülerek ‘sinemanın yeri başka’ yanıtını verdi. Yılların eskitemediği pürüzsüz cildini ve güzelliğinin sırrını ‘Allah vergisi, ekstra bir şey yapmıyorum’ şeklinde açıklıyor Perihan Savaş

Yamak Ahmet Dizisi Facebook Sayfası

1 yorum:

  1. Paylaşımlarınızı yakından takip etmekte ve çok beğenmekteyim . Rustik Perde olarak

    paylaşımlarınızın devamını bekleriz .

    YanıtlaSil