28 Mayıs 2012 Pazartesi

YAMAK AHMET'İN USTA VE ÇIRAĞI İLE HER TELDEN


SEÇİL PALA'DAN YAMAK AHMET'İN
USTA VE ÇIRAĞI İLE HER TELDEN


Önümüzdeki haftadan itibaren köşe yazıları ile aramızda olacak Tiyatrocu "Metin Yıldırım" ile yeni neslin sevilen Dizi oyuncusu "İhsan Taş" ile yapılan röportaj


Magazin Bulvarı’nın yeni köşe yazarlarından genç oyuncu "İhsan Taş ve "Metin Yıldırım"la Salı sabahı kahvaltıda buluştuk. Hem bu sezon da devam edecek olan TV dizisi “Yamak Ahmet”’den, hem de hangi projelerde yer aldıklarından ve alacaklarından bahsederek sizler için çok özel bir röportaj yaptım.
Bizlere kendinizi tanıtarak oyunculuğa nasıl başladığınızı anlatır mısınız?
Metin Yıldırım: 1989 senesinde, rahmetli Yusuf Kurçenli ile sinemaya figüran olarak başladım. O sene Türk Musikisi keman yapım bölümüne başlamıştım. Çok yakın bir sınıf arkadaşım bir gün yanıma gelerek “ bir ajans var, gel beraber gidelim. Hem ortamı görürüz, hem ünlüleri görürüz, hem eğleniriz, hem de harçlığımız çıkar” dedi. Bana da mantıklı geldi, kalktık gittik ajansa, kaydımızı yaptırdık. Birkaç gün sonra bizi işe çağırdılar. İlk işim Rıfat Ilgaz’ın romanından uyarlanan “Karartma Geceleri” idi.  Yönetmenimiz rahmetli Yusuf Kurçenliydi. Başrollerde Nurseli İdiz ve Tarık Akan vardı, diğer oyuncularda çok değerli sanatçı abilerimiz ve ablalarımızdı. Onları gördüğümüzde hayran hayran bakarak, yanlarında olduğumuza ve beraber çalıştığımıza inanamamıştık. Bizim için çok eğlenceli ve güzel bir başlangıç olmuştu. Benim o filmde ki rolüm çok kısaydı.

Bir dönem filmiydi ve 1940’lı yıllarda, solcu bir öğretmenin kaçış hikayesini anlatıyordu. Ben de filmde polis rolündeydim. Sahnem yaklaşık üç beş saniyeydi. Filmin vizyona girmesini merakla bekledik. Hiç unutmuyorum karikatürist arkadaşım, şimdi rahmetli oldu Ahmet Ok’la beraber filmi izlemeye gittik. Fuayeye girer girmez tanıtım için asılan resimlerde, kendi resmimi de gördüm. Gururum okşandı o an. Filmi izlemeye başladığımızda; çekimler uzun sürdüğü için, ben de bizi uzun uzun gösterecekler sanıyordum, ama rolüm çok kısaydı.

Bir süre sonra Ali Uyandıran’la tanıştım ve O’na oyunculuğu çok sevdiğimi, devam etmek istediğimi söyledim. Bana bu işi yapmak istiyorsam iki yol olduğunu, bunlardan birisinin konservatuara gitmek, diğerinin ise özel tiyatroda oynamaya başlayarak kendimi geliştirmek olduğunu söyledi. Ben zaten keman yapım bölümünde konservatuarda okuyordum, özel tiyatrolarda şansımı denemek istedim ama beni alıp almayacaklarını bilmiyordum. Birkaç ay sonra “Pir Sultan Abdal” isimli bir oyun izledim. Okuldan Haluk isimli bir arkadaşıma oyunu anlatırken, oyuncuların O’nun tanıdığı olduğunu öğrendim. Beni oyuncularla tanıştırdı. Bana ufak bir rol verdiler fakat oyun turne oyunuydu, benim de o ara okulda, bir ders yüzünden bir yıl kadar boşluğum vardı. O boşluğu da değerlendirdim ve ilk kez sahneye Kartal’da Hasan Ali Yücel Kültür Merkezinde çıktım. O oyunda da köylü bir adamı oynuyordum. Gel zaman git zaman rollerimiz büyüdü. Ama ben konservatuara gitmek istiyordum. Yani hem alaylı, hem de okullu olmaktan yanayım. Yeteneğimi eğitimle pekiştirmek istiyordum. Mimar Sinan’a gidip görüştüğümde yaş sınırı olduğunu ve 23 yaşında olduğum için giremeyeceğimi öğrendim. Bu olay şevkimi kırdı. Yapacak bir şey yoktu, özel tiyatroda kendimi eğitmeye ve geliştirmeye çalıştım.

 -İhsan Taş: 1980 Batman doğumluyum. 1997’den beri İstanbul’da yaşıyorum. Oyunculuğa 2004 yılında “Yabancı Damat” dizisinde gazeteci rolüyle başladım. İlk oyunculuk deneyimimdi. Daha sonra “Hatırla Sevgili, Cennet Mahallesi, Kurtlar Vadisi, Arka Sokaklar” gibi yaklaşık kırka yakın dizide irili ufaklı roller aldım. Sinemaya ise ilk Adak filmiyle başladım. Bunu “Migale, Sarı Siyah ve Kimliksiz Umutlar” takip etti. “Kimliksiz Umutlar” benim ilk başrol oyunculuğu deneyimimi yaşadığım film. Onun için bende yeri apayrıdır. 

Şu anda içinde bulunduğunuz projeler nelerdir?     
Metin Yıldırım: Şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ.’ye bağlı “Harput’da Bir Amerikalı” isimli, yönetmenliğini Kemal Başar’ın, yardımcı yönetmenliği Galip Erdal’ın yaptığı, Yakup Yavru, Berfin Türkan, Taylan Güner, Serkan 
Börekyemez, Metin Çoban, Erdal Yıldırım, Caner Bilginer, Fulya Irmak, Berk Congevel, Kamil Gençtürk ve Ercüment Aydın’ın oynadığı bir oyuna başladık. Hikaye 1940 lı yıllarda Harput’da yaşayan dört kişilik bir ailenin dağılmasını ve babanın büyük oğluyla Amerika’ya yerleşmesini konu alıyor. Yıllar sonra kardeşlerin birbirlerini bulmasını komik bir dille anlattığımız çok güzel bir oyun. Oyun 9 Mayıs – 17 Haziran arasında Sultanbeyli Kültür Merkezinde oynanacak. Daha sonra İstanbul içi turnemiz olacak. Dileyenler İBB Kültür AŞ’nin web sitesinden nerelerde olacağımızı öğrenebilirler. Oyunun dışındaysa geçen sene Ramazan ayında gösterimde olan Yamak Ahmet’e devam ediyoruz. Yamak Ahmet’de Azeri aşçı Şehriyar Usta’yı oynuyorum.
İhsan Taş ve Metin Yıldırım

İhsan Taş: Ben de Yamak Ahmet dizisinde Şehriyar Usta’nın yardımcısı Mehmet’i oynuyorum. Geçen sene Ramazan da yirmi bölüm oynamıştık. Dizi yirmi bölüm sonunda ödül aldı ve yeniden çekimlerine başlandı.

Önümüzdeki günlerde sizi hangi projelerde görme imkanımız olacak?

Metin Yıldırım: Projelerden bir tanesi içinde İhsan Taş’ın da olduğu “Nasrettin Hoca” isimli sinema filmi. Bunun dışında birkaç proje daha var, en iyilerini değerlendirmeye çalışıyoruz.

İhsan Taş: Ağustos ayında Nasrettin Hoca’nın hayat hikayesini konu alan bir filmde Ahmet Gülhan, Zerrin Tekindor gibi sevilen isimlerle beraber Nasrettin Hoca’nın komşusu olarak rol alacağım. Böyle bir projede yer almak beni çok heyecanlandırıyor. Bunun sebebi bu güne kadar çekilen ilk Nasrettin Hoca filmi olması.

2013’ün Ocak ayında ise senaryosunu benim yazdığım, yönetmenliğini Mehmet Şeylan’ın yapacağı “İmtihan” isimli sinema filmiyle ikinci başrol deneyimimi yaşayacağım. Benim içinde bulunduğum projelerde hep yapmak istediğim bir şey vardı. O da Yeşilçam emektarlarına bir nebze olsun yardımcı olmak ve filmlerimde onlarla beraber çalışmak. “Kimliksiz Umutlar” filmiyle başladığım bu olaya “İmtihan” filmiyle devam edebileceğim. Bu davranışı bütün başrol oyuncularının yapmasını çok isterim. Her biri en az üç emektarımıza sahip çıksa sokakta ve otel odalarında çürüyen sanatçılarımız olmaz.
Kemal Uçar ve Metin Yıldırım - Yamak Ahmet dizi seti


Yamak Ahmet  ve dizide ki rolünüzden bahseder misiniz?

İhsan TaşYamak Ahmet  Osmanlı dönemindeki ramazan aylarını ve ramazan adetlerini anlatıyor. Aynı zamanda içinde çok temiz ve saf bir aşk hikayesi var.  Yamak Ahmet benim ilk dönem dizim oldu. Usta oyuncuların olduğu bir kadroyla çalışmak bana mesleki anlamda çok şey kazandırdı. Ayrıca eklemeden geçmek istemediğim çok güzel güzel bir ayrıntı da var. Aşçı çırağı rolüm sayesinde Osmanlı mutfağının baş tacı olan yemeklerinin birçoğunu yapmayı da öğrendim. Çok büyük emeklerle çekilen bir dizi. Çekimlerimiz oldukça eğlenceli. Bu da bizim rahat olmamızı ve rolümüzü seyirciye en iyi şekilde göstermemizi sağlıyor. Yeni dönem dizimizin çekimleri Safrabolu’da yapılacak ve ramazan ayına yakın tekrar TRT 1’de yayınlanmaya başlayacak. Temmuz’da herkes ekran başına.

Biz de Magazin Bulvarı olarak yeni yazarlarımıza aramıza hoş geldiniz diyerek bol gişeli filmler ve oyunlar diliyoruz.

Seçil PALA /Magazinbulvari.comYamak Ahmet Dizisi Facebook Sayfası
http://www.facebook.com/YamakAhmet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder